1996–97 UEFA Cup 2nd Qual. Round Cyprus APOEL 0–1    1–2

Georgia (country) FC Merani Tbilisi 2–0
Russia Torpedo Moscow   1–4
Malta Floriana 1–0
1998–99 Intertoto Cup 2nd Round Romania Naţional Bucureşti 3–1 0–3

Το 2000-2001 αντιμετώπισε την γαλλική Γκενιόν την οποία κέρδισε στο Καυταντζόγλειο με γκολ του Μιχάλη Κωνσταντίνου κ την απέκλεισε για να αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο την πολύ δυνατή τότε Kaiserlautern των Klose, Djorkaeff, Hristov, Basler. Η μεγάλη εμφάνιση-νίκη όμως μέσα στην Γερμανία δεν κατάφερε να εξισοροπήσει τα τέρματα του αγώνα των λαθών στο Καυταντζόγλειο.

2000–01 UEFA Cup 1st Round France Gueugnon 1–0 0–0
2nd Round Germany Kaiserslautern 1–3 3–2

Το 2002 η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς αντιμετώπισε για 3η φορα στην ιστορία της κυπριακή ομάδα συνεχίζοντας το αρνητικό σερί μετρώντας 3 αποκλεισμούς από ομάδες του νησιού. Το κυπριακό στοιχείο φαντάζει κατάρα για τον γηραιό καθώς το καλό αποτέλεσμα του Καυταντζογλείου (4-2) διαμορφώθηκε μετά απο μείωση της Ανόρθωσης στις καθυστερήσεις και αντίστοιχα στην Κύπρο ο Ηρακλής δέχτηκε στα τελευταιά λεπτά το γκολ που ισοφάρισε τα τέρματα της σειράς και άξιος της μοίρας του έχασε την πρόκριση στα εκτός έδρας γκολ.(!!!)

2002–03 UEFA Cup 1st Round Cyprus Anorthosis 4–2   1–3

Η κατάρα στον ευρωπαϊκό θεσμό συνεχίστηκε κ το 2006 όταν στην χειρότερη αγωνιστική χρονιά του (06-07) έκανε την πρώτη του νίκη μέσα στην Πολωνία με φανταστικό σουτ του Πρίττα και στον επαναληπτικό στο Καυταντζόγλειο δέχτηκε γκολ-φαουλ όπου η μπάλα προσέκρουσε πρώτα στο τοίχος κ μετά στην συμβολή των δοκών του Αμπάρη στην τελευταία φάση του 90λεπτου (!!!!!!!). Η ομάδα με ελλείψεις και κακή πλέον ψυχολογία δέχτηκε κ το γκολ του αποκλεισμού στην παράταση.

2006–07 UEFA Cup 1st Round Poland Wisła Kraków 0–2 (et)   1–0

***Στις 23 Ιουνίου 1985 στο Καυταντζόγλειο, ο ΗΡΑΚΛΗΣ κατακτά Διεθνή τίτλο, σηκώνοντας το Βαλκανικό Κύπελλο.Αντιμετώπισε την ρουμανική Αργκες Πιτεστι στη ρεβάνς του 3-1 υπέρ των αντιπάλων στιν πρώτο τελικό και επικρλατησε με 4-1 στο κατάμεστο Καυταντζόγλειο και πανηγύρισε τον τίτλο!!!

Ένα Σχόλιο

1. Η Ευρώπη δεν μας πάει αδερφέ 😦

ήμουν σε όλα τα ευρωπαϊκά ματς (στα εντός και με την Σιόν μέσα έξω) από το πρώτο ματς με το ΑΠΟΕΛ το 76