Ήττα 2-0 από τον Πανσερραϊκό με καλά στοιχεία

Πηγή φωτογραφίας: Bluearena.gr

Την ήττα με σκορ 2-0 γνώρισε ο Ηρακλής πριν από λίγο σε φιλικό παιχνίδι απέναντι στον Πανσερραϊκό. Το σκορ δεν ανταποκρίνεται βέβαια στην πραγματική εικόνα του ματς, καθώς στο Α Ημίχρονο που η ομάδα μας έπαιζε με τους θεωρητικά ενδεκαδάτους της ποδοσφαιριστές, η εικόνα των κυανολεύκων ήταν ενθαρρυντική. Μιλάμε για το καλύτερο ημίχρονο του φετινού καλοκαιριού ως τώρα!

Οι συνθέσεις των δυο ομάδων:

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ράντμαν, Γαλανόπουλος, Παντελιάδης, Βοσκόπουλος (46′ Μαβένε), Άμο, Κάστρο, Αμπουμπακάρι (56′ Τριανταφύλλου), Λεοζίνιο, Μπέλιτς, Γεωργιάδης, Βρούτσινα.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Μπαντής (72′ Μέλκας), Λίμα (55′ Κανακούδης), Αραμπατζής (68′ Πιτσόκος), Κατσαμπής (55′ Σαρακατσάνος), Κατσικάς (58′ Κρέιτσι), Καρλίνιος (55′ Ραντούικο), Παπαστεριανός (63′ Στάμου), Πίτου (61′ Βουτσιάς), Σολτάνι (55′ Ζοτ), Κομπαγιάσι (61′ Μήτσικας), Βέλλιος (58′ Πέντσας).

Οπως βλέπετε, στους θεωρητικά ενδεκαδάτους παίκτες του 1ου ημιχρόνου συγκαταλέγονται οι Μπαντής, Κατσαμπής,Κατσικάς και Βέλλιος που λογικά δεν προορίζονται για βασικοί μέσα στη σεζόν. Ο Ηρακλής πάντως σε αυτό το διάστημα έκανε αρκετές καλές φάσεις και είχε ικανοποιητική κυκλοφορία της μπάλας. Πρέπει βέβαια να συνυπολογίσουμε το γεγονός ότι στις εξέδρες του σταδίου των Σερρών βρισκόταν ο Μαρίνος Ουζουνίδης και ως γνωστόν πάντα οι παίκτες θέλουν να εντυπωσιάζουν με τις εμφανίσεις τους τον νέο προπονητή. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι ο Μπαντής έκανε καλές επεμβάσεις.

Στο Β ημίχρονο έγιναν πολλές αλλαγές στην ομάδα, εν αντιθέσει με τον Πανσερραϊκό που διατήρησε εν πολλοίς το αρχικό του σχήμα και πέτυχε 2 γκολ. Τελικό σκορ 2-0 με τον Ηρακλή όμως να αφήνει αρκετές υποσχέσεις. Εφ’όσον ενσωματωθεί στην ομάδα κανονικά ο Χοσέμι και αποκτηθούν Σίσιτς, Λέκι, 1 οχτάρι, 1 σεντερ μπακ και ένας πορτιέρο, το υλικό θα είναι σε καλό επίπεδο. Αλλά οι μεταγραφές πρέπει να προχωρήσουν άμεσα.

Ακολουθεί το «φιλμ» του αγώνα από το bluearena.gr:

5′ Βαθιά μπαλιά του Κατσαμπή στον Σολτάνι, τελευταία στιγμή απομακρύνει ο Ράντμαν.

7′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Λίμα, απομακρύνει με γροθιές ο Ράντμαν, ο Πίτου με εντυπωσιακό σουτ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ του Βέλλιου στο ξεκίνημα της φάσης.

11′ Καλό σουτ του Αμπουμπακάρι, η μπάλα λίγο άουτ.

15′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Σολτάνι να βγάζει εξαιρετική σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, αλλά η κεφαλιά του Κομπαγιάσι πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

26′ Τρομερή ενέργεια του Βέλλιου, έπειτα από συνδυασμό των Λίμα και Πίτου, απέφυγε με τακουνάκι τον Βοσκόπουλο, αλλά στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Ράντμαν.

29′ Ο Βρούτσινα σουτάρει απέναντι από τον Μπαντή, αλλά ο πορτιέρο του Ηρακλή απομακρύνει με τα πόδια.

42′ Σουτ του Αμπουμπακάρι από καλή θέση, απομακρύνει ο Μπαντής.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Δεν προσφέρεται για ασφαλή συμπεράσματα το δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Βακαλόπουλος άλλαξε σταδιακά ολόκληρη την ενδεκάδα, σε αντίθεση με την τακτική που ακολούθησε ο Κοκότοβιτς, ο οποίος επέλεξε να προχωρήσει σε μετρημένες αλλαγές, θέλοντας προφανώς να δοκιμάσει ενδεκάδα ενόψει της πρεμιέρας του πρωταθλήματος.

49′ Τετ-α-τετ ο Γεωργιάδης με τον Μπαντή, ο πορτιέρο του Ηρακλή μπλοκάρει τη μπάλα.

71′ ΓΚΟΛ: Τρομερό σουτ του Μπέλιτς, στο δοκάρι, στην επαναφορά ο Γεωργιάδης πάσαρε στον Λεοζίνιο, ο οποίος από κοντά ανοίγει το σκορ (1-0).

84′ Κόρνερ με τον Βουτσιά, κεφαλιά του Σαρακατσάνου, λίγο άουτ.

87′ ΓΚΟΛ: Λάθος του Ραντούικο που ουσιαστικά… πάσαρε στον Βρούτσινα και εκείνος από μακριά «κρέμασε» τον Μέλκα (2-0).