Πρώτη νίκη στο βόλεϊ! Ηρακλής – Λαμία 3-1

Έπεσε με τον καλύτερο τρόπο για τους Ηρακληδείς η αυλαία της πρώτης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ. Ο γηραιός δεν πτοήθηκε από το δύνατο ξεκίνημα της Λαμίας, από τις ελλείψεις των τραυματιών Στάνκου και Χαραλαμπίδη και από το γεγονός ότι έπαιζε στην έδρα του χωρίς τον κόσμο του και γύρισε το ματς σε 3-1 από 0-1! Έτσι ο αυτοκράτορας εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τα στραβοπατήματα των ανταγωνιστών του (Νίκη Παναθηναϊκού 2-3 επί του Απόλλωνα Καλαμαριάς, ήττα Ολυμπιακού 2-3 από πάοκ).

Η Λαμία μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ και το κατέκτησε, όμως η νέα ομάδα του Αλέκου Λεώνη σχετικά εύκολα κέρδισε τα επόμενα τρία σετ και πλέον το μυαλό βρίσκεται στον επόμενο εντός έδρας και πάλι αγώνα με αντίπαλο τον Α.Ο. Κηφισιάς. Αξίζει να σημειωθεί πως αγωνίστηκε και το τελευταίο μεταγραφικό απόκτημα του Ηρακλή , ο Όουενς, έχοντας και καλή απόδοση.

Τα σετ: 18-25, 25-19, 25-15, 25-19.

Ηρακλής: Όουενς 16 (10/11 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες) , Κράβαρικ 8 (4/6 επ., 3 μπλοκ, 1 άσο), Προύσαλης 2, Κιρόγκα 16 (13/25 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. – 46% άριστες), Μπίλινγκς 22 (19/32 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 9 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Μπαμπαλιούτας -λ 72% υπ. – 48% άριστες) / Εφραιμίδης Ν., Πιπέργιας, Γκόρτσανιουκ.

Λαμία: Μαρούλης 1, Κόμελ 6 (4/20 επ., 71% υπ. – 40% άριστες), Ρόλιτς 7 (6/18 επ., 67% υπ. – 50% άριστες), Πράις 18 (17/37 επ.), Πελεκούδας 11 (7/13 επ., 2 μπλοκ, 2 άσοι) , Χέιν 9 (5/6 επ., 2 μπλόκ, 2 άσοι), Γκαράς -λ 75% υπ. – 63% άριστες) / Μανιάτης, Σφενδυλάκης 1).

Με αυτή τη νίκη, ο «γηραιός» έπιασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας την ΕΑ Πατρών, τον ΑΟ Κηφισιάς και τον Άρη.