Πέρασε από το Αγρίνιο! Παναιτωλικός-Ηρακλής 0-2 ! (vid)

Ο Ηρακλής αδιαμφισβήτητα είχε την πιο δύσκολη αποστολή στο κύπελο Ελλάδος από τις υπόλοιπες ομάδες Superleague. Η ομάδα έπρεπε να πάρει την πρόκριση μέσα σε μια από τις πιο δυνατές έδρες της δεύτερης κατηγορίας (Football League) και το κατάφερε σε ένα αγωνιστικό χώρο-λάσπη από την κακοκαιρία στο Αγρίνιο. Το συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη πέρασε στους «16» του θεσμού και πλέον περιμένει την κλήρωση της Δευτέρας για την πέμπτη φάση της διοργάνωσης.Οι 16 ομάδες θα δώσουν 8 απλούς αγώνες στο γήπεδο της ομάδας που θα κληρωθεί γηπεδούχος. Σε περίπτωση ισοπαλίας θα γίνει επαναληπτικός στην έδρα του φιλοξενούμενου. Σε νέα ισοπαλία και στον επαναληπτικό ο νικητής αναδεικνύεται μέσω παράτασης και πέναλτι, αν χρειαστεί. Τα εκτός έδρας γκολ δεν μετράνε διπλά.

Ο αγώνας

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν φάσεις και εντυπώσεις στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ηρακλής εμφανίζοντας το σύνηθες φετινό πρόβλημα κατοχής δεν κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του παιχνιδιού του δίνοντας στον αντίπαλο το δικαίωμα να απειλεί. Ο Μαρίνος Ουζουνίδης ξεκίνησε για πρώτη φορά τον Γιώργο Κυριαζή στην παλιά του γνώριμη θέση, ως δεξί μπακ, με τους Κατσαμπή, Χοσέμι και Κανακούδη να πλαισιώνουν την υπόλοιπη αμυντική γραμμή που για ακόμα έναν αγώνα έδειξε σχεδόν απροσπέλαστη.Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός Χοσέμι πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση καθώς δεν έχανε προσωπική μονομαχία.Μπροστά τους παρέταξε αμυντικά χαφ τους Καρλίνιος και Ντάνι, με τον δεύτερο να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοση του στο δεύτερο μέρος.Πιο ψηλά ο Κομπαγιάσι στην αριστερή πλευρά, ο Βουτσιάς δεξιά και ο Πίτου Γκαρσία πίσω από τον Γιάκομπ , με τον Ρουμάνο να χάνει χτυπητές ευκαιρίες αλλά ταυτόχρονα να είναι καλός σε συνολική απόδοση.Ευτυχώς για την ομάδα μας δεν αποδείχθηκε μοιραίος εν τέλει. Πολύ καλές του βγήκαν οι επιλογές του Μαρίνου στις αλλαγές του , αντικαθιστώντας Πίτου, Βουτσιά και Κομπαγιάσι με Αραμπατζή , Μάρα και Ζοτ. Δεν γύρισε πίσω την ομάδα καθώς ο μοναδικός αμυντικός που πέρασε μέσα, Αραμπατζής , αγωνίστηκε ως δεξί χαφ στη θέση δηλαδή του Βουτσιά.
Έτσι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και έφτασε με αξιώσεις στην περιοχή του Παναιτωλικού εκμεταλλεύοντας το λάθος-αυτογκόλ του Αναστασιάδη.Μετά το 0-1 ο γηραιός πίεσε αρκετά ψηλά για να κερδίσει μπάλες και σ αυτό βοήθησαν οι αλλαγές.Μόνο από τα πολλά κόρνερ που κέρδισε ο Παναιτωλικός έγινε αισθητή η απειλή για την εστία του Μπαντή, που όποτε χρειάστηκε ήταν παρών.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ (όπως μας τα παρουσίασε η Bluearena)

4′ Kαλό σουτ του Ρότσα μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Μπαντή.

8′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή με τον Γιάκομπ να σουταρει μέσα από την περιοχή αλλά ο Τζενάμο απόκρουσε εντυπωσιακά έρχεται ο Βουτσιάς παίρνει το ριμπάουντ αλλά το πλασέ που έκανε έφυγε αουτ.

21 Μεγάλη φάση για τον Παναιτωλικό ο Καούνος έκανε την προβολή μέσα στην περιοχή όμως ο Μπαντής με εντυπωσιακή επέμβαση κράτησε το μηδέν.

39′ Σουτ του Πίτου έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε αουτ.

52′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Εξαιρετική ενέργεια του Κομπαγιάσι, καλή σέντρα του Πίτου, ο Αναστασιάδης προ του Γιάκομπ με καρφωτή κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (0-1).

68’Μεγάλη φάση για τον Ηρακλή καθώς ο Γιάκομπ βγήκε μόνος του απέναντι στον Τζενάμο αλλά ο τελευταίος απόκρουσε εντυπωσιακά.

79′ Μεγάλη απόκρουση του Μπαντή μετά απο σουτ του Γκούνκελ.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό που πιέζει τα τελευταία λεπτά με τον Γκούνκελ να σουταρει μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο αουτ.

91′ Σέντρα-σουτ του Ζότ η μπάλα πήγαινε μέσα αλλά ο Τζενάμο αποκρουσε εντυπωσιακα.

92′ ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛ: Ο Μπόγκνταν Μάρα υποδέχεται τη μπάλα από τον Γιάκομπ, αποφεύγει εντυπωσιακά δύο παίκτες του Παναιτωλικού και με καταπληκτικό πλασέ κάνει το 2-0.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Νταλακούρας): Τζενάμο, Κούσας, Γκόλιας, Ρότσα, Γκούνκελ, Αναστασιάδης, Παλαιολόγος (65′ Γκούρμα), Μπαϊκαρά, Θεοδωρίδης (75′ Παππάς), Δέντσας, Καούνος (74′ Καραμαλίκης).

Στον πάγκο: Μπαμπανιώτης, Μπουμάλ, Μουμίν, Εντζενγκουέλε,

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ουζουνίδης): Μπαντής, Κυριαζής, Κανακούδης, Χοσέμι, Κατσαμπής, Ντάνι, Καρλίνιος, Πίτου (78′ Αραμπατζής), Βουτσιάς (57′ Μάρα), Κομπαγιάσι (55′ Ζοτ), Γιάκομπ

Στον πάγκο: Μέλκας, Λίμα, Βέλλιος, Κατσικάς.